ירי מעשי

הספורט נוסד בקליפורניה בשנות ה-50 של המאה ה-20 והתפשט במהרה לשאר העולם: אירופה, אוסטרליה, אפריקה ודרום אמריקה. במאי 1976 הוזמנו 40 אנשים מקצוות העולם להשתתף בוועידת נושאי נשק בינלאומית. השתתפותם נדרשה לקביעת טבעה ועתידה של קליעה מעשית, המותאמת לתנאי המציאות. קולונל ג'ף קופר, שהיה יושב ראש הוועידה, נבחר כנשיא הראשון של הגוף שיסדיר את פעילות הענף-כך נוסדה באופן רשמי הקונפדרציה העולמית לירי מעשי, ה-IPSC.

בוועדה פותחו 8 עיקרונות של ירי מעשי וסיסמה - DVC - דיוק, עוצמה, מהירות. היום קונפדרציה העולמית לירי מעשי מתפתחת ביותר בשישים מדינות (הנקראות אזורי IPSC). בירי מעשי כל ספורטאי מנסה להגיע לקומבינציה הכי טובה של דיוק, עוצמה ומהירות.

 

 

בספורט הזה משתמשים בסוגים הבאים של מטרות:

 • מטרת נייר סטנדרטית

 • מטרת נייר מתנדנדת (סווינגר)

 • מטרת פלדה נופלת (פופר)

 

תחרות ירי מעשי מתקיימת בדרך כלל במטווחי ירי בהם מרחק ירי לא עולה על 45 מטר. ישנם שלושה סוגים העיקריים של תחרות: תחרות עם אקדח בעל קוטר 9 מ"מ ויותר, רובה צייד ורובה סער.

אך תחרות עם אקדח הינה הכי פופולרית. אומנם ליורה מנוסה זה נשמע קל לפגוע באיזור "A" של המטרה ממרחק של 45 מטר, אבל בירי מעשי משתמשים באקדחים קוטר 9 מ"מ בעל רתיעה גבוהה יותר מאקדחי ספורט. בנוסף צריך לקחת בחשבון שבירי מעשי יורים בתנועה. לזמן יש משמעות רבה, כי תוצאה סופית מתקבלת ע"י חלוקת נקודות שנצברו בזמן התרגיל.

 

 

 

שילוב סוגים שונים של מטרות כמו: מטרות נעות, מטרות נופלות, מטרות קנס, מטרות מכוסות חלקית, מכשולים; תנועה מהירה וקשיים אחרים - כל זה נועד להחזיק יורים במתח.

לפי כללי IPSC תרגילים אמורים להיות פרקטיים ובאותו זמן מגוונים, כדי שהספורט לא ישאר פורמאלי וסטנדרטי מדי. בחלק מתחרויות לא מפרסמים מידע על התרגילים לפני התחרות על מנת שאף אחד לא ידע למה לצפות.

למרות המוצא הקרבי, ירי מעשי כספורט עם הזמן השתנה מאוד. היום תחרויות בינלאומיות של ירי מעשי אשר מטרתן העיקרית היא בטיחות ועבודה בטוחה עם כלי נשק, מתקיימות בכל העולם. שיא של ירי מעשי - להיות אלוף עולם IPSC.

 

 

 

ירי מעשי בישראל

ענף הירי המעשי בארץ, שהוקם בתחילת שנות ה-80, מסונף להתאחדות הקליעה בישראל. בניגוד למגוון היחסי של כלי הירי בהם ניתן לעשות שימוש בענף בשאר העולם, הירי בארץ מוגבל לאקדחים בלבד, בשל מגבלות רישוי לכלי ירייה על פי החוק במדינת ישראל. בשל התקנות בישראל אף הוחמרו כללי הבטיחות בארץ לעומת הכללים בשאר העולם.

מאז הקמתו, הוכשרו לפעילות בענף אלפי יורים, ועשרות מדריכי ירי מעשי ושופטים במסגרת קורסים המתקיימים באופן קבוע. כיום פעילים בענף מאות יורים ב-17 מועדוני ירי שונים. רוב היורים משתתפים בתחרויות בארץ וחלקם מייצגים את ישראל בתחרויות בחו"ל-באופן עצמאי או כחברים בנבחרת ישראל, המשתתפת בקביעות באליפויות אירופה ואליפויות עולם.דירוגם של היורים והשופטים מתבצעים באופן שוטף-לאורך העונה הספורטיבית מתקיימת ליגה ארצית, במסגרתה נערכות אחת לחודש תחרויות דירוג. אליפות ישראל בירי מעשי, המתקיימת מדי שנה בחול המועד פסח, היא שיאה של העונה והיא פתוחה להשתתפותם של יורים מארצות זרות.

זכייתו של שאול קירש במקום השני באליפות אירופה שנערכה בגרמניה, וכן זכייתה של נבחרת ישראל במקום השני לאחר צרפת, באותה תחרות, הן שתי דוגמאות להישגיו של הענף.

 

ירי מעשי - גירסת איירסופט. IPSC Action Air

ירי מעשי עם אקדחי איירספט הוקם בהוֹנג קוֹנג לפני כ-15 שנה, שהשתלב עם ייצור של איירסופט בכלל. כבסיס לכללי הספורט נלקחו כללים של IPSC. ההבדל בין איירסופט IPSC ו-IPSC אמיתי הינו בסוגי הנשקים, גודלם של מטרות (כ-3/4 מגודל המטרה רגילה) וכמה הבדלים טכניים הנובעים מספציפיות של איירסופט. השאר זהה.

ירי מעשי איירסופט הינו ספורט מצויין לתירגול משמעת ושימוש בטיחותי בנשק. להבדיל מירי מעשי רגיל לאיירסופט אין אופי קרבי, זה רק ספורט בעל רכיב תחרותי. איירסופט הינו ספורט אתגרי, שדורש מספורטאי רמה גבוהה של ריכוז, רמת כושר טובה, טקטיקה, אסטרטגיה ויכולת קבלת החלטה מהירה.

להבדיל מירי מעשי רגיל איירסופט אינו מגביל בבחירת מיקום התחרות: זה יכול להיות גם אולם כדורסל של בית ספר וגם מגרש חניה.

בשנת 2008 ירי מעשי-איירסופט הוכרה על ידי קונפידרציה IPSC ופותחו במיוחד כללי תחרות איירסופט.

יתרונות של שימוש באיירסופט:

 • אין צורך ברישיון נשק! אפשר להחזיק מספר כלים.
 • הבדל משמעותי במחירי תחמושת וכלי נשק
 • באקדח Airsoft תואם אפשר להשתמש בחגורה, בנרתיק ובפאוצ'ים של האקדח האמיתי.
 • מטווחים – אפשר לירות כמעט בכל מקום סגור או פתוח תוך הקפדה על חוקי הבטיחות.
 • אפשר להתאמן בעלות נמוכה מאוד וליישם בירי אמיתי.
 • אפשר לתכנן תרגילים "פרועים" כוון שאפשר, כמעט בכל מקום.
 • סכנת פגיעה של כדור הפלסטיק נמוכה לאין שעור מזו של כדור רגיל.
 • ניתן יהיה להרחיב את ספורט הירי מעשי לקהל רחב יותר.
 • רעש ירי נמוך.

חסרונות:

 • הבדל משמעותי ברתיעת הנשקים
 • הגבלה בטווח ירי

ירי מעשי גרסת איירסופט בישראל.

עד היום לא היה בארץ ירי מעשי איירסופט. בתחילת 2009 בעזרת מועדון טקטיקבול היו כמה ניסיונות לארגן תחרות ירי מעשי, אבל בגלל שאיירסופט לא היה נפוץ בארץ, זה לא התממש. נכון להיום איירסופט נהיה הרבה יותר נגיש ומועדון שוב מפעיל מאמץ גדול לצורך פיתוח הספורט וקיום תחרויות.